2011. december 17., szombat
Történelem tételek (szóbeli és írásbeli)
2011. december 14., szerda
Kosztolányi: A szegény kisgyermek panaszai
Kosztolányi Dezső életrajza
2011. december 11., vasárnap
Irodalom szóbeli január
2. Arany János – balladái
3. Ady Endre – szerelmi költészete
4. Kosztolányi Dezső – Szegény kisgyermek panaszai
5. Berzsenyi Dániel – ódái
6. Csáth Géza – novellisztikája
7. Mikszáth Kálmán – Tót atyafiak, és a jó palócok c. kötet bemutatása
8. Madách Imre – Az ember tragédiája
9. Biblia
10. Shakespeare és a reneszánsz dráma – és színjátszás http://erettsegi.wetpaint.com/page/17.+t%C3%A9tel%3A+Shakespeare+%C3%A9s+a+renesz%C3%A1nsz+dr%C3%A1ma http://globe.netlap.net/
11. Szophoklész – Antigoné
12. Móricz Zsigmond – Árvácska
13. Móricz Zsigmond – Újszerű parasztábrázolás (pl.: Barbárok, Tragédia)
14. Kölcsey Ferenc – A haza sorsa (Himnusz, Huszt, Zrínyi versek )
Írásbeli fogalmazás/elemzés:
Ady Endre, Csáth Géza, Kosztolányi Dezső ,Móricz Zsigmond - ismeretlen mű (novella vagy vers )
2011. december 9., péntek
Önéletrajz minták
- Angol nyelv: középfokú C típusú nyelvvizsga
- Német nyelv: kommunikációs szintű nyelvtudás / középszintű érettségi
- Alapfokon számítógépes ismeretek
- B kategóriás vezetői engedély
- kreativitás
- jó kommunikációs készség
- önálló munkavégzés képessége
- rugalmasság
- csapatszellem
- Színház
- Mozi
- Szabadidősportok: kenu, úszás
A motivációs levél / kísérő levél több célt is szolgál:
- Összefoglalja az önéletrajzban csak vázlatosan leírt szakmai pályafutásunkat.
- Felkelti a figyelmet, és ösztönzi az olvasót az önéletrajz elolvasására valamint annak részletesebb áttanulmányozására!
- A motivációs levél világít rá a fontos dolgokra, melyek a megpályázott pozíció szempontjából hangsúlyosak lehetnek.
- Mutat valamit a személyiségünkből, céljainkból, elért eredményünkből.
A motivációs levél / kísérőlevél külalakja és tartalma:
Legfeljebb egy oldalas legyen a motivációs levél, négy fő részből és maximum négy-öt bekezdésből álljon! - Hivatkozás ( Jelentkezés indoklása, figyelemfelkeltés)
- Önéletrajz összefoglalása ( Lényegi rész, melyben a munka elnyeréséhez szükséges tapasztalatok, tanulmányok, és az elért eredmények találhatók)
- Motiváció, célok meghatározása (Miért jelentkezik? Miért szeretné betölteni az állást?)
- Személyiségének jellemzése
Tisztelt Hölgyem/Uram!
Ezúton szeretném a HVG 4. számában (újságnév vagy internetes cím) meghirdetett csoportvezetői pozíciójukat megpályázni. (Amennyiben konkrét pozíciót pályázol meg, feltétlenül tüntesd fel, hogy hol leltél rá a hirdetésre, és mi a pozíció pontos neve, esetleg hivatkozási száma.)
Mint ahogyan önéletrajzomból is kitűnik, több mint 8 éves tapasztalattal rendelkezem, és nagy gyakorlatot szereztem pénzintézeti vonalon. (Összefoglalva írd le a tapasztalataidat, összesen hány év gyakorlattal rendelkezel, vagy összesen hány évig volt részed egy-egy tevékenységben.) Számomra nem gond 10-20 fős csoport irányítása, és összefogása, az esetleges munkatársi konfliktusok kezelése, szem előtt tartva a minőségi ügyfélkapcsolatot.
Tanulmányaim során átfogó ismereteket szereztem a pénzügyi, gazdasági vonalon, és készen állok arra, hogy tovább képezzem magam amennyiben szükséges. (Foglald össze tanulmányaidat, és esetleg írd le, miért választottad ezt a területet, mi miatt áll közel hozzád.)
Több mint 3 éves pénzintézetnél eltöltött vezetői gyakorlatom után családi – férjem –építőipari vállalkozásában tettem próbára magam. Sokrétű sikereket értünk el, mind munkaerő-fejlesztés, mind forgalomnövekedés szempontjából. (Írd le az elért eredményeidet!) Jelenleg szeretnék visszatérni újra a pénzügyi a területre, hiszen ezt a területet érzem igazán testhezálló munkakörnek. (Írd le, hogy miért szeretnél váltani, és miért tetszene számodra a megpályázott állás)
Munkatársaim kitartó, lelkiismeretes, segítőkész embernek ismertek meg. (Írd le néhány, max. 3-4 pozitív tulajdonságodat, kerüld az elcsépelt kifejezéseket, mint pl. megbízható) Célom egy olyan stabil munkahelyen, hosszútávon, fiatalos környezetben dolgozni, ahol munkámmal hozzájárulhatok a cég sikereihez. (Végül vázold fel a céljaidat!)
Székesfehérvár, 2008.01.15.
Üdvözlettel:
Fül Elek
Motivációs levelem
Tisztelt Szűcs Róbert, Szerkesztő Úr!
Ezúton szeretném a Hihetetlen magazin 2010-es évi 7. számában meghirdetett újságírói állását megpályázni.
Mint ahogyan önéletrajzomból is kiderül 10 éve foglalkozom a tiltott régészettel és az eltűnt civilizációk történelmével. Számomra nem probléma utánajárni az új információknak, mivel informatikai ismereteim birtokában könnyen hozzájutok ezekhez.
Szeretek csapatban dolgozni, véleményt cserélni, új ismeretekre szert tenni.
Hobbim révén átfogó ismeretekre tettem szert Egyiptom ősi mitológiájától kezdve a NASA eltitkolt Hold aktáin át az UFO kutatásig, és készen állok arra, hogy egy új csapat része legyek.
Azért választottam ezt a területet, mert gyerekkorom óta boncolgatom az élet nagy kérdéseit, és úgy érzem a tudásszomj nem akar alábbhagyni nálam.
A munkában teljes gőzzel dolgozok, lelkesedek az új, érdekes feladatokért, kitartó és lelkiismeretes, precíz munkát végzek.
Így tehát tanulni szeretnék önöktől, hogy ismereteimet bővítsem, szeretnék az önök csapatához tartozni és a sikereikhez hozzájárulni.
Erdőkertes, 2011. december 10.
Üdvözlettel:
Sárközi Anita
Hagyományos önéletrajz
1981. október 21-én születtem Szarvason. Szüleim dr. Fül Albert ügyvéd és dr. Fül Albertné középiskolai tanár. Két testvérem van. Nővérem jogász, öcsém érettségiző gimnazista.
Tanulmányaimat Szarvason a Benka Gyula Általános iskola ének-zenei tagozatán kezdtem. A nyolc év alatt végig jeles tanuló voltam. Érdeklődtem az irodalom, a történelem, ill. a nyelvek iránt, ezért jelentkeztem a szarvasi Vajda Péter Gimnázium nyelvi osztályába. Tanulmányaim során angol nyelvből C típusú nyelvvizsgát szereztem. Német nyelvből kommunikációs szintű nyelvtudással rendelkezem.
A gimnáziumban is jeles eredményt értem el, irodalomból és ének-zenéből dicséretes jelest. Számos irodalmi (vers - és prózamondó, balladamondó szépkiejtési) versenyen vettem részt. Megyei versenyeken - több alkalommal - 1-3. helyezett voltam. Legkiemelkedőbb eredményem az Országos Arany Balladamondó verseny különdíja volt. Szabadidőmben szívesen tanulok nyelveket és sportolok.
2003-ban sikeresen érettségiztem, és felvételt nyertem a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudomány Karára. Különösen a magánjog iránt érdeklődöm. A polgári jogból "jó"-ra vizsgáztam, és az évfolyamdolgozatomat is a polgári jogból, a közös tulajdon gyakorlati problémáiról írtam.
A tanulás mellett szeretnék közelebb kerülni a jogi gyakorlathoz, ezért pályázom az ügyvédi iroda kisegítő jogi munkatársi állására.
Szarvas, 2005. november 10.
Fül Elek
Szarvas, Vajda Sándor u. 3
5540
2011. december 7., szerda
2011. december 6., kedd
15. I. Világháború
- nagyhatalmi ellentétek: a gazdaságilag és politikailag megerősödő országok (USA, Német.o., Japán) a tényleges erőviszonyoknak megfelelő új hatalmi rendet sürgetnek, ezek a hatalmi harcok politikai, katonai szövetségek létrejöttét eredményezi
- a szövetségi rendszerek kialakulása (Hármas szövetség, Antant)
- gyarmati versenyfutás (<->német Marokkói válság, <-> angol fashodai incidens)
- Balkán, a puskaporos hordó (orosz<-> török háború, berlini kongresszus, balkáni háborúk, Bulgária meggyengül, Szerbia megerősödik a második Habsburg orientációt követő Obrenovics királyi házaspárt, helyükre az oroszbarát Karagyorgyevics dinasztia kerül
- 1914. jún. 28. Gavrilo Princip szerb diák a Szarajevóba látogató Ferenc Ferdinánd trónörököst és feleségét megöli
- 1914. júl. 23. az OMM 10 pontos ultimátumot küld Szerbiának (pl. az OMM nyomozni akar a merénylet miatt szerb területen)
- 1914. július 25. a szerbek visszautasítják az ultimátumot
- 1914. júl. 28. az OMM hadüzenetet küld Szerbiának -> a nagyhatalmak sorban hadba lépnek
- Antant: nagy létszámot tud mozgósítani, Anglia- erős flotta, tüzérség gyenge
- Központi Hatalmak (könnyen tud mozgósítani, de blokád alá vehető): jobban felkészült szárazföldi hadsereg, Német. o.- kiváló tüzérség, fegyverkezési előny
- -> kiegyenlítettek az esélyek, meghatározó lesz a tartalékok mozgósítása és a hátország teljesítménye
- Balkán állóháború
- Északi-tenger: november Helgoland - német vereség (Anglia tengeri blokádja Német.o. ellen)
- október: Törökország belép a háborúba, a központi hatalmak oldalán (-> elszigeteli Orosz.o.-t )
- augusztus: Japán belép az antant oldalán, és elfoglalja Német.o. távol-keleti gyarmatait
- március : az oroszok által körbezárt galíciai Przemys'l elesik (sok magyar katona esett fogságba)
- május: a németek és az OMM áttöri a galíciai orosz frontot (Gorlicénél), és több száz km-re visszaszorítják a cári csapatokat
- Német.o. az antant blokádjára búvárhajókkal válaszol
- Balkán október: Bulgária hadba lép ->Szerbia bolgár- OMM harapófogóba kerül-> elfoglalják Szerbiát, Montenegrót, Albániát -> a Balkán az OMM ellenőrzése alá kerül
- február: a francia erődrendszer, VERDUN ostroma- 10 hónap ( a vh. egyik legvéresebb csatája, "vérszivattyú") 350 ezer fr és 300 ezer német hal meg
- június: az angolok ellentámadást indítanak a SOMME folyónál (5 hónapos harc- 8(!!) km-es előrenyomulás), itt vetik be az első tankokat
- BRUSZILOV -offenzíva: az utolsó sikeres orosz támadás, bár a központi hatalmak visszaverik, jelentős területet veszítenek -> az OMM elveszíti harci kedvét, mindkét részről nagy emberáldozatok
- jan.- feb. : Német. o. bejelenti a korlátlan tengeralattjáró-háborút, A német búvárhajók elsüllyesztenek mindent, akár semleges hajót is, amely angol vagy francia kikötőbe tart.
- április: WILSON elnök bejelenti az USA hadba lépését az antant oldalán (1915. Német.o. elsüllyeszti a Lusitania nevű hajót 128 amerikai utassal
- lövészárokrendszerek, szögesdrótok
- nagy tűzerejű fegyverek pl. géppuska
- a védekezés eszközei fejlettebbek a támadó fegyvereknél -> állóháború
- hírközlés fellendülése
- a repülőt kezdetben csak felderítésre használták, majd fedélzeti gépfegyverekkel légi csatát vívtak. A korai gépek bombahordó teherbírása csekély volt, törékenyek voltak.
- harckocsit az angolok vetették be (fedőneve: tank) az elsők nagyon lassan mozogtak, könnyen kilőhetők
- ált. mozgósítás, hatalmas embertartalékok
- az ellenfelet csak kimerítő hadműveletek sorozatával lehetett megtörni -> hosszú harcok
- mérges gáz bevetése -> gázmaszkok
- felértékelődik a hátország - hadigazdálkodás
- búvárhajók
2011. december 5., hétfő
54. Tudomány és művészetek a dualizmus korában
- írni-olvasni tudó emberek száma nő, a gépek, a technika kezelésére betaníthatóak
- magyar államiság -> hivatali alkalmazottak
- csökken az analfabéták száma
- tudományos társaságok jönnek létre
- tudományos folyóiratok
- Ganz
- feltalálók pl. Jedlik Ányos
- Tompa Mihály
- Arany János
- Kemény Zsigmond
- Madách Imre
- Ady Endre
- Mikszáth Kálmán
- Vajda János
- Budapesten középületek százai épülnek
- eklektikus az új építészeti stílus
- közterek, szobrok épülnek
- történelmi festészet: Madarász Viktor, Székely Bertalan, Benczúr Gyula
- Munkácsy Mihály
- Csontvári K. Tivadar
- zene: Bartók Béla, Kodály Zoltán
Hír, Tudósítás
Nagy sikerű előadás
2011. november 27-én a MOM kulturális központban a Gyermekház szalagavatójára került sor. A fellépők között ott volt a 13. osztály is, akikért nagyon drukkoltunk, mert a próbákon komplikációk léptek fel, így kétséges volt a színpadra lépésük. De megoldották. Cs. Kristóf nagy sikerű koreográfus, mellesleg aranylábú focista vezetésével készült el. A háttérben feszültség lett úrrá, mindenki megfeszített fenékkel várta, hogy történjen már végre valami. És ekkor a „U can't touch this” pörgős dallamai söpörték el a színpadot, majd követte a robot dance, és végül mikor már az ember nem várná, hogy jobb lesz, jobb lett. A Hattyúk tava lenyűgöző rózsaszín tütüiben megjelentek, kecsesen hajladozó balerinaként. A lélegzet megfagyott volna a teremben, ha nem törték volna meg a tinilányok tömegének sikolyai. Az előadásuk befejeztével elsöprő tapsorkán söpört végig, a közönség tombolt, egyesek rohadt banánokat dobáltak, mert nem találták a szemetest, mások gátlásaiktól megszabadulva a színpad felé vették az irányt, hogy rávessék magukat kiszemeltjeikre. Szóval összegzésképpen egy Hummer limuzinnal sürgősen elhajtottak a helyszínről, a fotósok hadától, és az eszeveszett tinilányoktól menekülve.
Szalagavató Gála est
2011. november 27-én került megrendezésre a MOM kulturális központban a Szalagavató Gála est.
Az est fénypontja a Dream Team(13 wnyszk )lett, ők ez évben is maguknak tudhatják az Arany szalag obeliszket.
2011. december 3., szombat
Hivatalos levél
http://hallgatoioldal.mindenkilapja.hu/html/23707654/render/hivatalos-level-pelda
http://www.5percangol.hu/cikkek/kategoriak/leveliras_-_sablonok
Használati útmutató egy hivatalos levélhez
Címkék: hivatalos levél minta
A levél bal felső sarkában szerepeljen a küldő (személy, illetve hivatal, intézmény vagy cég pontos nevének, címének, telefonszámának, valamint e-mail vagy webcíme).
2011. december 2., péntek
A dualizmus válsága
- erősödő nemzetiségi probléma: a kormány párt erőteljes magyarosítási szándéka, miközben a Balkánon független államok jönnek létre
- a királyi udvarral való konfliktusok: a hadsereg irányítása, a miniszterek kinevezése, véderő vita
- Szerbia <-> monarchia külpolitikai ellentéte
- horvátok trialisztikus elképzelései
- politikai válság:
2011. november 25., péntek
13. Politikai viszonyok a századfordulóig
a megyei önkormányzatok jogát megnyirbálta
- az ún. Véderő vitán bukott el, ugyanis M.o. o.gy-nek a közös hadsereg ügyeire a költségvetésen és az újonc létszám megszavazásán keresztül volt befolyása
- a magyar o.gy. keveselte a beleszólást a hadsereg ügyeibe, az uralkodó azonban még tovább akarta erősíteni jogait e tekintetben pl. a parlament beleegyezése nélkül emelték volna az újonclétszámot és a német nyelvnek is nagyobb teret akart adni Ferenc József
- Tisza két tűz közé kerül, bár az újonc létszám emelését sikerül keresztül vinni a parlamentben, az ellenzéknek ez is túl sok volt, az uralkodónak pedig kevés
- Tisza tudta, hogy mennie kell
- Kossuth L. állampolgárságának az ügyét használta fel ürügyül, Ferenc J. elutasította ezért Tisza K. lemondott 1890-ben
A publicisztikai stílus főbb jellemzői
Szűkebb értelemben: | Tágabb értelemben: |
a sajtó, az újságírás | a sajtó, a rádió, a televízió |
(írásbeli tájékoztatás, közvélemény-formálás) | (írásbeli és szóbeli tájékoztatás, közvélemény-formálás |
- Az érdeklődéskeltő cím.
- A gondosan feltüntetett tényanyag, az időszerű vonatkozások (kortársak neve, időmegjelölés, szervezetekre, intézményekre való hivatkozás, dokumentumok szó szerinti vagy tartalmi idézése).
- A mondatszerkesztés, a mondatfűzés általában egyszerű, könnyen érthető, de ha a téma úgy kívánja a legbonyolultabb megformáltság is felbukkan a szövegben.
- A neologizmusok,a sajátos új szavak, szóalakok gyakorisága (Telezöld- környezetvédelmi magazin) -> köztük idegen szavak, kifejezések (ombudsman 'jogőr, országgyűlési biztos' , lízing és lízingel).
- Az expresszív szavak, a szóképek, a nyelvi humor eszközeivel is él- elsősorban a cikk- és egyéb címekben, a reklámokban, a hirdetésekben (Pl. Addig jár a korsó a kútra, míg bevezetik a vizet; Indulatok a könyvtárban; Gyuszi ül a fűben);
- Jellegzetes stílusalakzatokat alkalmaz (az igényesebb fokon): kérdés, felkiáltás, ellentét, ismétlés, halmozás, fokozás stb. (Pl. újság címe: Kicsi, de erős; Megérte?) .
- Hibák a sajtó nyelvében:
- A szabályostól eltérő írásmód: pl. címekben (NÉVshowR; 6-ALOM-TALANÍTÁS; A Minden6ó {am. vígjáték}).
- A nyomdatechnikai eszközök: pl. a cím formája, az alcímek, a betűméret, a betűtípus, kiemelések stb.
- A szöveg elrendezése, a szöveg írásképe is hat az olvasóra: pl. figyelemfelkeltő, hangulatfelkeltő lehet; gondolati asszociációkat hozhat létre stb.
- A tájékoztató műfajok: a közvéleményt foglalkoztató, érdeklő információkat közvetítenek: a hír, információ, közlemény, tudósítás, riport, interjú, szemle.
- A véleményközlő műfajok: értelmezik, elemzik is a közvéleményt foglalkoztató, érdeklő információkat (a szerkesztők, újságírók, néha maguk az olvasók); egyéni, személyes véleményt is fűznek hozzájuk, ezáltal befolyásolják az olvasókat: a cikk, kommentár, glossza, jegyzet, nyílt levél, olvasói levél, kritika.
A tudósítás feldolgozott információ, amely annyiban különbözik a hírtől, hogy nem személytelen. (A hír személytelen.) A tudósító a hírt saját személyével hitelesíti. A tudósító vállalja a felelősséget a tudósításért, de rágalmazás/becsületsértés esetén itt is a médiumot lehet beperelni, amely közreadta. (Újságíró ellen személyiségi jogi pert lehet indítani.)
Tudósítást lehet készíteni minden eseményről (pl. rendkívüli események, politikai események, természeti katasztrófák stb.), amely igényli a tudósító jelenlétét. Alapja az információ, amit a tudósító a hírszerkesztés alapvető szabályai szerint dolgoz fel. (Információ tekintetében nincs különbség a hír és a tudósítás között.) A hírtől abban különbözik, hogy a tudósító a saját hangjával (tollával) hozza létre, ennyiben szubjektív. De a tudósítás is tényközlő, objektív műfaj. (Szubjektivitása veszélyforrássá is válhat.) A tudósító legfontosabb feladata: jelen lenni az eseménynél, és a maga totalitásában visszaadni azt (a tényszerűségen túl is!).
A tudósítás a miértre is megpróbál választ adni az esemény hátterének, körülményeinek ismertetésével. A tudósító élményként éli meg az eseményt. A tudósító jelenlétének érzékeltetése nem tolakodhat előtérbe, nem veszélyeztetheti az objektivitást. A tudósításban fontos a tény- és adatszerűség aránya a hangulati elemekhez képest. A legmagasabb hírértékű információval kezdődik. Meg kell felelnie a tájékoztatás alapelveinek: gyors, pontos, hiteles, pártatlan (azaz minden lényeges elemről, véleményről beszámol). Nem tükröződhet benne sem az újságíró, sem a lap véleménye a tudósított eseményről. Nem tartalmazhat értékítéletet vagy minősítést.
Csáth Géza (1888-1919)
Eredeti neve Brenner József, Kosztolányi unokatestvére.
- szereplők bemutatása, kezdő kép alsó tagozatos diákok, az elbeszélőnek megtetszik Emma, aki a húgának a barátnője
- iskola, Szladek és Zöldi a diák, vágatás. Itt találkozik hősünk az agresszivitással, erre a parasztfiúra szinte irigykedve, csodálattal néz fel.
- Hősünk szerelme nem teljesedhet be, mer a húga áll az útjában, ezek után ellenérzéssel gondol a húgára, de igyekszik még dühét elfojtani.
- iskola, Zöldit vesszőzik meg. A korábban átélt magasztos példakép megtörik. Testileg és lelkileg megtörik, belázasodik.
- Iskolaváltás, a verések miatt más iskolába kerül, nem láthatja Emmát.
- újsághír az akasztásról, az első kegyetlenkedés a kutyán
- padlás, kezdőkép, Emma felakasztása. Zöldi megvesszőzése után a hős példakép nélkül marad és ő veszi át ezután Zöldi szerepét, (agresszor), bár az akasztást nem ő kezdeményezi, részt vesz benne és morbid módon most eléri szerelmének tárgyát (ölelés-elengedés) Emmát.
2011. november 22., kedd
49. Gazdaság a dualizmus korában
Mezőgazdaság
- a magyar agrárexport folyamatosan bővül, legfontosabb kiviteli cikk: búza, gabona
- elsődleges piac a Monarchia (mert nincsenek vámhatárok)
- a termelőterületek növelése (erdőkiirtás, folyamszabályozás, mocsár csapolás)
- a termelékenység növelése (gépesítés, fajtanemesítés, trágyázás, talajjavítás)
- a nagybirtokosok kezén jelentős tőke halmozódott fel
- a búza mellett terjed a kukorica, burgonya, ipari növények: cukorrépa, zöldség ,gyümölcs
- a modernizációban a nagybirtokosok jártak az élen
- a megszülető ipartörvény megszünteti céheket, de a kisipar azért megmarad, a nagyvállalatok gyarapodásnak indulnak
- a fejlődésnek a mozgatói: olcsó munkaerő, I. és II. ipari forradalom, külföldi tőke (Ausztria), nagybirtokos- nemzetiségi tőke, zsidó tőke
- nehézipar (vaskohászat, szénbányászat, vasútépítés, gépgyártás, gőzgép, GANZ)
- élelmiszeripar (malomipar, cukoripar, szeszipar) /Budapest a malomipar egyik központja/
- telefonközpont: Puskás Tivadar
- autó, porlasztó-karburátor: Csonka János, Bánki Donát
- villanymozdony: Kandó Kálmán
- transzformátor: Déri Miksa, Bláthy Ottó, Zipernowszky Károly
- A reformkori bankok mellett főleg külföldi tőkével bankok jöttek létre.
- A bankok részvényeket vásárolnak a hatalmas vállalatokból és összefonódik az ipari és a banki tőke.
- Virágzik a tőzsde.
- 1873 egyesítik Budát és Pestet
- Európa legnagyobb városai közé fejlődik föl, a századfordulón 1 milliós lakosú
- rengeteg pénzt koncentrálnak ide
- körutak, sugárutak épülnek pl. Andrássy sugárút
- új hidak (Margit, Szabadság, Erzsébet)
- rakpartok épülnek
- pályaudvarok
- ekkor épül: parlament, opera, színházak, mozik
- köveik az utcákat
- bővítik a csatornahálózatot
- közvilágítás
- tervszerűen fejlesztették Budapestet
- a Fővárosi Közmunkák Tanácsában arisztokraták is részt vettek: Podmaniczky Frigyes, Andrássy gróf
- eklektikus stílusban épültek az épületek (kevert stílus)
- Budapest elszakadt a lassan fejlődő országtól, azáltal, hogy a fejlődés élvonalába került, a vidéki nagyvárosok lemaradtak mellette
2011. november 21., hétfő
Móricz Zsigmond: Árvácska
- leképezi az élő beszédet
- az író nem kommentál, nem ítél, szenvtelenül a háttérben marad
- a dolgokat a gyermek szemszögéből látjuk
- a pokoli szenvedések sokkal jobban megérintik az olvasót, mint magát a kislányt, aki sokszor nem is érti mi történik vele
2011. november 18., péntek
Tudományos stílus
- szakmai szövegek pl. tudományos értekezések, esszék, szakmai viták
- tudományos ismeretterjesztés különböző formái pl. folyóiratok ismeretterjesztő cikke, Tv előadások, iskolai feleletek, tanári magyarázat
- nyelvhasználatára az igényesség jellemző
- szóhasználata pontosan körülhatárolt jelentéssel bír, szakszavak
- kijelentő mondatok (mondat modalitása)
- mondatok szerkezete: teljes szerkezetű, összetett mondatok, a mellérendelések közül a magyarázó és a következtető jellemző
- szórend: áttekinthető, világos legyen
- szövegszerkesztés: áttekinthető tagolás, (utalás, ábrák, diagram, kiemelés)
Móricz: Barbárok c. novella
2011. november 17., csütörtök
A nemzetiségi kérdés
- A szabadságharc idején a nemzetiségiek vezető rétege szembefordult a magyar kormánnyal.
- A Haynau és a Bach-rendszerben mind a magyarokat és a nemzetiségieket elnyomták, hiába bíztak a nemzetiségiek a Habsburgokban.
- Viszont pozitív hozadéka a nemzetiségiek részére: megszabadultak a számukra veszélyes magyar nemzetállami törekvésektől, a magyarok által be nem töltött hivatali közigazgatási helyeket foglalták el. Ez azonban erősítette a nemzetiségiek nemzeti öntudatát.
- A Bach-rendszer bukása után tovább erősödött a magyar nemzet állam koncepció, a nemzetiségiek viszont egyre inkább területi autonómiában (önállóság) gondolkodtak.
- A politikai és a kulturális önkormányzat lehetősége nem elégítette ki őket.
- Kossuth Duna -terve (Dunai konföderációs terv) jelentős engedményeket tett nekik a magyaroknak nem tetszett, a nemzetiségieknek kevés volt.
- A horvátokon kívül egyetlen nemzetséget sem ismert el önálló politikai nemzetnek.
- A korszakban korszerű törvénynek számított, mégis kevés volt a nemzetiségieknek.
- A korszak kormányai azonban sokszor nem vették figyelembe ezt a törvényt.
- viszont a törvény a széleskörűen biztosította az anyanyelv használatot (bíróságok, hivatalok), de csak ha meghaladta a területen a 20 %-ot
- kiterjesztették a nemzetiségi iskolahálózatot alsó és középfokon, sőt kötelezővé is tették
- engedélyezték a nemzetiségi egyesületek alapítását
- a magyarok aránya a népességen belül gyorsuló ütemben nőtt és a századfordulóra megfordult a helyzet 54,5 % -ra nőtt
- ennek forrásai: népszaporulat (fejlettebb területeken), ki és be vándorlás (ki- nemzetiségiek), asszimiláció (beolvasztás)
- vallásfelekezetnek számított, bevett vallás
- alkalmazkodtak az adott viszonyokhoz
- sikeresen helyezkedtek el a gazdasági és értelmiségi pályákon (kereskedtek, bankárok, tanárok)
- az antiszemitizmus ilyenkor még kisméretű volt
- körükben még nem indult meg a népességrobbanás
- főként Romániából jöttek, Románia körül éltek
- a falvak peremén telepedtek le
- nincs földjük
- a korszakban erősödik a letelepedés, de még sokan vándorolnak
- legtöbbjük iparos volt, de többen éltek lókereskedelemből
- alkalmi munkákat vállalnak
- kb. 300 ezer a számuk
- igyekezett a kormány bevonni őket a népoktatásba