2010. december 18., szombat
A haza sorsa Kölcsey költészetében
2010. december 13., hétfő
Rendi szervezkedés Thököly-felkelés Török kiűzése
1.Wesselényi-féle összeesküvés (1666-1670)
oka: a Vasvári-béke miatti felháborodás
vezetője: Wesselényi Ferenc (korábban Habsburg hű nádor, főúr is volt)
résztvevő: Zrínyi Péter (Zrínyi Miklós öccse), az esztergomi érsek, korábbi országbíró is részt vesz I. Rákóczi Ferenc
– fegyveres harcra csak a felvidéken kerül sor– a felkelés nem bontakozik ki, önmagukat feladják, a vezetőket kivégzik– a köznemesek egy része is csatlakozott
2. Reakció a felkelésre
I. Lipót felfüggeszti a rendi alkotmányt, nyílt abszolutizmust vezet be.
– nincs országgyűlés
– nincs nádor →német helytartó van helyette
– adót növelnek
– üldözik a protestánsokat
– a végvári katonákat elbocsájtják 2/3-át → idegen zsoldosok Habsburg kéz alatt →a sérelmek az egész magyar társadalmat érintik
3.Thököly Imre-féle felkelés (1678-1685)Thököly főúr (nemes), felesége Zrínyi Ilona (Zrínyi Péter lánya)
oka: I. Lipót önkényuralma
a felkelés társadalmi bázisa: kuruc, vitézlő rend, bujdosók, (elbocsátott katonák, elmenekült papok, jobbágyok, lesüllyedő nemesek)
– elfoglalja a felvidéki bányavárosokat
1682–85 Felső Mo. Fejedelmének választották, a török elismerte a fejedelemséget. Thököly abban bízott, hogyha a török elfoglalja Bécset ő lesz egész Mo. ura.
Eredménye: I. Lipót elgondolkodik, lemond a nyílt abszolutizmusról
1681 Soproni országgyűlés
4. Török kiűzése
előzménye: 1683 Bécset a török megtámadja, de nem sikerül 2 hónapnyi ostrom után sem elfoglalni. A bécsiek segítségére siet Sobieski János lengyel király és Lotharingiai Károly császári főherceg.→ Habsburgok forduló politikája a védekezés helyett a támadás → török kiűzése
Erdély aranykora
Erdély aranykora
1. Bethlen Gábor előtt
Bocskai halála után Rákóczi Zsigmond lesz a fejedelem, de a hajdúk hamarosan Báthory Gábort juttatják fejedelemséghez. Erőszakos politikája miatt lemondatják.
2. Bethlen Gábor Erdély aranykora (1613-1629)
– tiszántúli kálvinista családból származott
– Báthory Zsigmond udvarában nevelkedett
– Bocskai híve
– Basta egyeduralma ellen tiltakozva a törökhöz menekül
– a török támogatásával lesz Erdély fejedelme
célja: Mo.-t Erdély segítségével egyesíteni
példaképe: Hunyadi Mátyás erős állama
Uralma alatt rend és nyugalom a jellemző.
3. Belpolitika
A rendi intézmények megvannak ugyan, de igyekszik háttérbe szorítani a rendeket, a fejedelem igen erős. A fejedelem hatalmas birtokokkal és hadsereggel rendelkezett.
4. Külpolitika
– török függés, nincs önállóság
– évi 10 ezer arany a töröknek
– távolabbi cél: a török kiszorítása
– Habsburg ellenes 30 éves háborúba bekapcsolódnak és rájönnek, hogy egyszerre a Habsburg és a török ellen nem lehet harcolni.
5. Gazdaságpolitika
– korszerű
– különösen a kereskedelmet és az ipart támogatja (külföldi iparosokat, bányászokat telepít be)
– rendezi a fejedelmi kincstár helyzetét:
- visszaveszi az eladományozott fejedelmi birtokokat
- állami monopóliumot vezet be
- a pénzverést az állam felügyeli
- évi 500 ezer arany bevétele lesz így
6. Kultúra
Gyulafehérváron könyvtárat és egyetemet hoz létre, ezért is válik kulturális központtá.
– külföldi tudósok, művészek érkeznek az országba, a külföldi egyetemeken sokan tanulnak
– udvara a késő reneszánsz
Erdély a 30 éves háborúban
1619 bekapcsolódik a háborúba, Bethlen elfoglalja Kassát, a felvidéken győzelmek
1622 Nikolsburgnál békét köt a Habsburggal (Bécsi béke megerősítése+ 7 vármegye)
Bethlen utóda: I. Rákóczi Ferenc 1643 felújítja a háborút a Habsburgokkal a svédekkel szövetségben, de a török megtiltja a harcot, mert fél Erdély megerősödésétől
1645 Linzi béke (Ausztria) megerősítik a korábbi állapotokat
I. Rákóczi utóda II. Rákóczi Ferenc
1657 a török engedélye nélkül háborút indít a lengyel trónért , erre a törökök hívják a krími tatárokat
Apafi Mihály uralkodása, fejedelemsége
– a török hűbérese
– fejedelemsége alatt véget ér Erdély függetlensége
2010. december 12., vasárnap
Beszél a fákkal az őszi szél...
Keletkezés:1847.Szeptember ,nászútja alatt a kastélyban születik meg a költemény.
Alapgondolata: Szabadság és az ezért folytatott harc. De mögötte ott van Júlia megnyugtató biztonságot ad háttérként.
Szerkezete:
1.versszak:
Természeti képpel és megszemélyesítéssel indítja a képet. A képek borongó,mélabús hangulatúak. Sejtelmes előérzetet is keltenek,talán ez elmúlást susogja a szél a fáknak? Következő két sorban a költő megadja a saját helyzetét. A refrénből sugárzik a költő idillikus helyzete.
2.versszak:
A szerelem mellett megjelenik a vers másik vezérszólama, a szabadság gondolat. A szabadság gondolat kimondása után,emelkedőben van a vers intenzitása(nyargal).A költő képzelete szárnyalni kezd,de felesége jelenléte visszatéríti mindig a valóságba.
3.versszak:
Két féle harcot jelenit meg,a zsarnokér vivott harca kényszeríteni kell az embereket. A szabadságért vivott küzdelem azonban könnyedén megy, még a fájdalomról is elfelejtkeznek. A szabadságot egy mosolygó lányként jeleníti meg.
4.versszak:
Indulatos hangnemmel folytatódik(indulatszó)illetve változó modalitású mondatokkal. A harc hasznával kapcsolatban eloszlatja gyötrő, belső kételyeit a diadal úgy is a szabadságé lesz. A mosolygó lányka a bosszúállás angyalává válik. A refrén megfékezi a kitörni készülő indulatot.
5.versszak:
Romantikus, látomásos képekben vetíti előre a szabadság ellenségeinek borzasztó halálát. A látomás bemutatása után a költő visszatér a valós világba, de a megélt látomás érezhető rajta.(villám, mennydörgés)
Folyt.köv.
Egy gondolat bánt engemet...
Témája: A világszabadságért folyatott harc a halál.
Műfaja: Rapszódia
Keletkezése: 1846.December
A vers kulcsszavai: A világszabadság,a halál. A világszabadság szó a vers közepén, kiemelkedő helyen foglal helyet.
Szerkezete: 3 nagy egységre osztható
1.egység:
Elutasítja magától a békés halál lehetőségét egy felkiáltásban. Kétféle halál lehetőségét villantja fel. Az első a lassú, hétköznapi halál, hasonlat fejezi ki ,elfogyó gyertyaszál”, hervadó virág”. Negatív töltetű szavakkal tartja távol magától ezt a lehetőséget, a féreg, rág, elhagyott, üres, lassan szavakkal fejezi ki. A lassan szó megismétlésével fokozza a statikusságát. Egy hatásos felszólításban utasítja el magától ezt a fajta halált. Következik a dinamikus,gyors halál bemutatása egy igenlő felszólítással, legyek fa” ige és a mondat elején áll. A fa és a kőszirt képben az a közös hogy mind kettő gyors erőteljes hatás által semmisülnek meg(villám,szél, mennydörgés).A sorok dinamizmusát az erőteljes igék biztosítják. (fut, csavar, dönt).
2.egység:
A nyomorgó rabszolganép harcba indul a világszabadságért. Ebben a harcban a költő hősi halált hal majd. A jövőre, a ,,Ha majd...”feltételes időhatározói közmondat. A harc látomását színekkel (piros) és erőteljes hangulatokkal festi le (zörej,zendül,elharsogják).
Zaklatottabb,gyorsan változó képsorok követik egymást. Feltűnő az ott határozószó többszöri ismétlése amely a hangszínre utal. A verssorok is váltakozó hosszúságúak.
3.egység:
Temetés látomása. A piros szint a fekete váltja fel,az erőteljes hangokat pedig a lassú gyász zene. A költőt lelkesíti az hogy az utókor kegyelettel ápolja a hősök emléket. A 2. egység szenvedélyes,lüktető képei után,szentimentálissá válik a vers vége.
2010. december 8., szerda
Hogyan írjunk HTML és CSS kódot?
1.Fejezet
Hogyan írjunk XHTML és CSS kódot?
Az XHMTL és a CSS két teljesen különböző állatfajta, pontosabban webszerkesztésre vonatkozó előírás. Mindkettőnek jól megkülönböztethető kinézete és célja van. Ha együtt használjuk őket, hasznos információgazdag és szemet gyönyörködtető weblapokat hozhatunk létre.
Ha másképpen szedett példákat látunk itt vagy későbbi fejezetben, pontosan kell azok szövegét beírnunk, amikor végrehajtjuk a könyv gyakorlatait. A nyelv rendszerét leíró szabályok neve nyelvtan, idegen szóval szintaxis. Ebben a fejezetben az XHTML és a CSS nyelvtanát fogjuk megismerni. Megtanuljuk, hogy mi végre vannak az egyes előírások, hogyan néznek ki, és hogyan lehet egy HTML, illetve egy CSS lapot megírni. Ez a fejezet ismerteti mind az XTML, mind a CSS alapszabályait is, például, hogy mikor kell szóközt használni, mikor pontosvesszőt, vagy mikor zárójelet.
A webhelyek felépítése
Most röviden összefoglalom, mi kerül egy webhelyre.
A weblapokon lehet szöveg, kép, hivatkozások, hangok, filmek és mozgó elemek. És az egyes weblapok tartalmazhatnak különféle programnyelveken (JavaScript, PHP, ASP) írt parancsfájlokat, amelyek segítségével a weblap látogatója is beleszólhat, mi történjen a következőkben, illetve egy adatbázishoz kapcsolják a weblapot, vagy összegyűjtik az űrlapokon beküldött adatokat.
Ezek a darabok segítik abban, hogy a weblap tartalma a böngészőprogramok ilyen például az Internet Expoler vagy a Netscape Navigator- ablakában olvasható vagy használható módon jelenjen meg, a HTML vagy az XHTML. A böngészőprogram a Világhálóra nyíló ablak, az XHTML pedig az a nyelv, amely tudatja a böngészővel, hogy hogyan kell formázni a weblapot alkotó összetevőket.
A CSS úgy lép be a képbe, hogy formázási stílusokkal tudja módosítani a weblap formázható elemeit. A stílus vonatkozhat színre, elhelyezésre, képekre, betűkre, térközökre, de az XHTML által megformázott, az egész weblap alapját képező részeket és összetevőket nem módosítja.
Az Internet a világ minden részéről egymáshoz kapcsolódó számítógép-hálózatok óriási halmaza. A Világháló (Word Wide Web, röviden WWW) az Internet része ugyan, de nem azonos magával az Internettel. Az Internetnek a Világhálón kívül számos más része is van, ilyen például az email (elektronikus levelezés).
Mi az XHTML és a HTML?
A Hypertext Markup Language (HTML, hiperszöveges leírónyelv) egy programozási előírás, amely azt szabályozza, hogy miként kell megírni a weblapokat ahhoz, hogy a számítógépek megértsék és megfelelő módon jelenítsék meg azokat. Az XHTML az Exetensible Hypertext Markup Language (bővíthető hiperszöveges leírónyelv) kifejezés rövidítése, egy olyan előírás, amelyet a HTML-ből fejlesztettek ki. Azt perceken belül meg fogjuk látni, mit jelent az „extendible” (bővíthető) szó, de a HTML és az XHTML szerepének megértéséhez meg kell előbb értenünk a HTML névben szereplő három kifejezést.
A hiperszöveg (hypertext) egyszerűen csak olyan szöveg, amely a hipertérben az Interneten található. Ez egyszerű (formázatlan) szöveg, amely a weblap tartalmát hordozza, valamint programozási információk, amelyek a weblap megjelenítéséhez és más weblapokhoz szükségesek. A hiperszöveget egy leírónyelv (markup language) segítségével lehet formázni. Ez egy olyan szabványos jel- és kódkészlet, amelyet minden böngésző képes értelmezni.
A Világhálóra vonatkozó különféle szabványi előírások- köztük az XHTML létrehozásával és közzétételével foglalkozó szervezet a World Wide Web Consortium, rövidítve W3C, amely a www.w3.org címen érhető el. Érdemes még tudni arról, hogy rajtuk kívül létezik a Web Standards projekt, egy olyan önszerveződő egyesülés, amely az internetes szabványok elfogadtatásáért küzd, és a www.webstandards.org címen érhető el.
A leírókód (markup) két dolgot árul el a szövegről vagy egyéb weblaptartalomról: először is azonosítja, hogy milyen szerkezeti felépítést igényel a tartalom. Ha a weblapot úgy képzeljük el, mint csupán szavak halmazát, akkor a HTML az a leírókód vagy keret, amely megadja, hogy bizonyos szavak címsorok, listák vagy bekezdések legyenek. Az, ahogyan a szöveget kódokkal látjuk el, a weblapot jelentéssel bíró információkból álló részekké – például címsorokká, alcímekké és idézetekké -szervezi.
A leírókód meghatározza ezenkívül ezeknek az elemeknek a megjelenítését is, például a címsorokhoz és alcímekhez használt különböző betűtípusokat. Amikor első ízben kifejlesztették, a HTML volt a képernyőn való vizuális megjelenítés meghatározásának egyetlen eszköze. Amikor a Világháló elindult, a Hypertext Transfer Protocol (http) protokoll által átvitt egyetlen információtípusok átvitelére, megjelenítést meghatározó leírókódok kerülnek a HTML-be, hogy segítsék az újfajta adattípusok formázását. Néhány évnyi meglepően gyors növekedés után az eredetileg az egyéni elemek kódolására használt HTML kezdett túlméretezetté válni. Nyilvánvalóvá vált, hogy pusztán a leírókódot használni a megjelenítés szabályozására nem elég hatékony módszer arra, hogy meg lehessen határozni, hogyan nézzenek ki az egyes webhelyeken lévő szövegek és képek, ezért a webes közösség kifejlesztette a rangsorolt stílusokat (Cascading Style Sheets, CSS), mint a megjelenítés kezelésének egy jobb módszerét.
2010. december 7., kedd
Irodalom tételek
Történelem tételek
2010. december 3., péntek
Mondattan
Mondat: a beszéd legkisebb egysége, olyan minimális közlemény, amely a közlésfolyamatot egy közlésmozzanattal (pl.: felhívás, közlés, tájékoztatás, kifejezés) építi tovább.
Formai szempontból a lezártság jellemzi és a hanglejtés egysége.
Mivel minden mondat csak szövegben illetve beszédhelyzetben tölti be a funkcióját, a szöveg láncszemnyi egységének is nevezzük.
Beszédünkben a mondatokat először a nyelvi jelekből a nyelvtani szabályokkal megszerkesztjük, majd a szövegbe beszerkesztjük.
Csoportosítása
szerkezet szerint
modalitás szerint (kijelentő, kérdő, felszólító, óhajtó, felkiáltó)
logikai minőség szerint
1. Szerkezet szerint
Tagolt mondatok: teljes
hiányos: pl.: Jó estét! Vacsora a hűtőben!
Preditatív szerkezet, nincs Alany Állítmány, csak nyelvtani formájukban hiányosak, értelmük, jelentésüket a szöveg teszi teljessé.
Tagolatlan (szervetlen): Ne!. Ó, jé, ejnye, fúj. Hé, tisztelt hallgatóink
A mondat modalitása
Modalitás
A mondat modalitása a beszélőnek a mondanivalójához való viszonyát jelenti. 5 -féle mondatot különböztetünk meg.
Kijelentő mondat:
semleges, célja a közlés, jele : .
az állítmánya kijelentő módban áll
Kérdő:
információ szerzés, jele: ?
eldöntendő: Igen/Nem a válasz
kiegészítendő: kérdő névmás
Miért nem szóltál nekem? Kijelentő mód
Küldjek orvosért? Felszólító
Megkérdezhetném öntől az utat? feltételes
Felkiáltó:
érzelmet, állapotot, indulatot fejez ki (Ó eltörtem a lábam.)
jele: !
Jellegzetes intonációja nincs, viszont nagyobb hangerő jellemzi
indulatszavakat használ
kijelentő módú az állítmány
Felszólító:
felhívó jellege van, a beszélő akaratát fejezi ki, másokra hatni, cselekedtetni akarja a másikat
indulatszó, módosítószó
Óhajtó mondat:
jele:!
Vágyakat, kívánságokat közöl
közvetlen cselekvésre nem buzdít
állítmánya feltételes módú
A MONDATOK LOGIKAI MINŐSÉGE
állító: Szeretem a tavaszt. Van e még időnk? Döntsd el végre! Nem vele találkoztam tegnap.
Tagadó: Nem találkoztam vele tegnap. Nem szeretem a havat. Ne habozz annyit!
Alany és Állítmány
Állítmány fajtái
-igei állítmány:
utal a cselekvés idejére, módjára, az alany személyére és számára
utal a cselekvés irányultságára, határozottságára
-névszói:
főnév
melléknév
számnév
igenév
-névszói-igei állítmány:
névszó+létige (marad, múlik)
Az alany alapesetben álló főnév/ névmás/ melléknév/ számnév/ melléknévi igenév
sose lehet viszonyragja
kérdése: kit, mit, ki, mi, + az állítmány
Alany fajtái:
általános névmás
határozott/ határozatlan alany
rejtett alany
főnévi-igenév
mutató névmás
kérdő névmás
Az alany elmaradásának eredetei:
Terítve van. Tapadásos alany
Villámlik.
Havazik.
Hajnalodik. Alanytalan mondatok (időjárásra vonatkozik általában)
Alany és az állítmány egyeztetése
1. Alany-Állítmány alaki egyeztetése
Az Állítmány az Alany számához és személyéhez igazodik.
Én ismerem a titkát. E/1 számban és személyben egyezik, mert Egyes szám első személy az Én, az ismerem pedig rá vonatkozik
Hűvösek az esték. Többesszám mind a kettő, tehát többesszámában egyezik meg. A „k” a többesszám jele is.
A lányok ügyesebbek voltak. T/3 a lányok, mert hát ők többen vannak, az ügyesebbek az többesszám szintén és a voltak az is T/3.
2.Értelmi egyeztetése
Ha az alany formailag többesszámú, de egy fogalmat jelöl, akkor állítmány, egyesszámban jelöljük.
Megjelent a Vasárnapi hírek.
Az Amerikai Egyesült Államok csatlakozott a javaslathoz.
3.Az állítmány egyeztetése több alannyal
a) ha több Egyesszámú Alany van pl.: Só, liszt, cukor is volt otthon.
Ha tárgyról van szó, akkor Egyesszámú az állítmány, de ha személyről van szó, akkor Többesszámú is lehet.
pl.: Anya és apa megitták a teát. T. szám
Anya és apa megitta a teát. E. szám
b) Ha különböző számú alanyok kerülnek egymás mellé, akkor az Alany mellé a többesszámú alany kerül, az Állítmány többesszámú lesz.
Pl.: Megérkeztek a színészek, a rendező és az operatőr.
c) Az alanyok különböző személyűek, akkor az állítmány többesszámba kerül és a legkisebb nyelvtani személyhez hasonul, igazodik.
pl.: Te és Zsolt velem jöttök. T/2
2010. december 2., csütörtök
Érvek az elektronikai adathordozó mellett és ellen
- A nyomtatott és nem nyomtatott dokumentum sajátosságainak összehasonlító ismertetése.
- a szöveg gyorsan elérhető, az olvasó nem kényszerül arra, hogy felkeressen egy könyvtárat vagy egy könyvesboltot
- a magas könyvárak mellett fontos szempont az olcsóbb hozzáférés
- ha egy szöveg szerepel a megfelelő adatbázisban, akkor mindig elérhető, nem kölcsönözhetik ki, mint egy könyvet
- a sokat olvasók számára gyakran gondot okoz a könyvek elhelyezése, néhány száz kötet már komoly tárolási problémához vezethet
- az internetes letöltés vagy a lemezen történő tárolás esetében jóval kisebb a tárolás helyigénye
- a számítógép segítségével sokkal könnyebb megtalálni egy bizonyos szöveghelyet
- ha az olvasó szeretne visszaidézni egy korábbi részletet, szófordulatot, kifejezést, nevet stb., a kereső programok segítségével ezt gyorsan megteheti
- az olvasásnak ez a módja környezetkímélő, hiszen szükségtelenné teszi a papír felhasználását
- a digitalizálás hozzáférhetővé teheti az anyanyelvi kulturális örökség nagy részét
- könyvtári állományok nyomtatott anyagainak digitalizálása más országok (földrészek) könyveit, nyomtatott szövegeit is elérhetővé teszi
- a könyv, mint sajátos „tárgy” az olvasás legkevésbé helyhez kötött lehetőségét nyújtja
- nem kell a számítógépes asztal mellett tölteni az olvasására szánt időt
- még egy laptop sem alkalmas arra, hogy tetszőleges testhelyzetben olvassuk a képernyőn megjelenő szöveget
- a könyv a leginkább mozgatható (bárhova szabadon magunkkal vihető) szöveghordozó
- a számítógépet nem célszerű gyakran mozgatni, a laptop pedig sérülékeny is lehet
- a számítógép segítségével történő hozzáférés egyszeri nagyobb összegű befektetést igényel
- egy komoly nagyságrendű beruházással szemben a könyvtári belépőjegy lényegesen kifizetődőbb
- még távol van az az idő, amikor minden család minden tagja saját számítógépén olvashat
- a könyv sokkal inkább kíméli a szemet, mint a képernyő
- a hosszabb szövegeket többnyire kinyomtatják, nem képernyőn olvassák el, így a papírfelhasználás valójában nem csökken
- a könyv nem csupán adathordozó, hanem formájával is esztétikai élményt nyújtó (mű)tárgy
- nem minden nyomtatásban megjelenő könyv kerül fel az internetre
- az internetre kerülés válogatási szempontjai sokszor esetlegesek, nem nyilvánosak
- gyermekekre kifejezetten káros a monitor előtt rendszeresen eltöltött hosszabb idő
Könyvtárak
- A könyvtárak típusai. Egy korszerű könyvtár terei, részei. Könyvtári katalógusok
- Mi a könyvtár fogalma?
- Milyen könyvtárfajtákat különböztetünk meg? Mi az egyes könyvtárfajták szerepe? Mondjon egy-egy példát is rájuk!
- Melyek az könyvtár részei? Mutassa be az egyes részek feladatát pár mondatban!
- Az elektronikus (digitális) könyvtár fogalma és szolgáltatásai.
- Könyvtári katalógusok használata (betűrendes katalógus, tárgyi katalógus, elektronikus katalógus, egyéb katalógusok).
- kölcsönzés
- olvasótermi szolgáltatás
- referensszolgáltatás
- bibliográfia készítése
- témafigyelés
- másolatkészítés
- zenehallgatás, videó
- könyvek előjegyzése
- internethasználat, adatbázisok használata
- szabadpolcos rendszer – szépirodalmi művek, ismeretközlő irodalom
- olvasóterem – kézikönyvek, folyóiratok
- kutatószoba, fénymásoló, videotéka és fonotéka
- katalógusok
- kölcsönzőhely
- Cím szerinti katalógus
- Szerzői katalógus
- Sorozati katalógus
- Szakkatalógus – az ETO-szám szerint rendezik sorba a katalóguscédulákat
- ETO-katalógus
- Tárgyszókatalógus
- Folyóirat-katalógus
- Audiovizuális katalógus
- könyvtárak webhelyein vagy elektronikus katalógusokban kereshetünk, egyszerre akár több könyvtárban is.
- internet egészén kereshetünk keresőgépekkel vagy tematikus keresővel, esetleg böngészhetünk az URL-ek között, használhatjuk az internet nyilvános adatbázisait.
- a talált dokumentumok személyes használatra általában letölthetők, illetve kinyomtathatók.
- digitális adathordozón meglévő adatbázisok, rendszerezett dokumentumok vagy programok használata.
- ezek lehetnek helyben használhatók vagy kölcsönözhetők is.
Internetes adatbázisok
- Távoli online adatbázisok használata az interneten.
- Ismertesse az online adatbázis fogalmát!
- Csoportosítsa az online adatbázisokat témájuk illetve fenntartójuk szerint! Mindegyikhez soroljon fel legalább két-két népszerű példát!
Elektronikus levelezés
- Elektronikus levelezés. A levelezőprogram használatának és beállításának bemutatása a gyakorlatban
- Ismertesse az elektronikus levelezés alapfogalmait!
- Ismertesse az elektronikus levél részeit!
Keresés az interneten
- Adatkeresés az interneten. Tematikus és kulcsszavas keresés
- Mi a tematikus és a kulcsszavas keresés?
- Ismertesse a kulcsszavak alapján történő keresés módszerét, a keresésnél használt operátorokat!
- Keresés a gyakorlatban. Keressen Jedlik Ányos életéről szóló oldalakat az interneten!
Kommunikáció az interneten
- Internet böngészőprogramok kezelése, beállításai, szolgáltatásai.
- Milyen fontosabb funkciói vannak a böngészőprogramoknak
- Mutasson be egy ön által ismert böngészőprogramot a gyakorlatban
- Mit jelent a bővítmény (Plugin), mire használjuk
A vírusok jellemzése és védekezés ellenük
- Mi a számítógépes vírus?
- Ismertesse a számítógépvírusok főbb osztályait!
- Hogyan védekezhetünk a vírusok és a károkozásuk ellen?
- Víruskeresés a gyakorlatban, eredmény értelmezése
A tömörítés típusai
- Ismertesse az adatok tömörítésének szükségességét és lehetőségét!
- Mi a veszteségmentes tömörítés lényege? Mutasson rá egy egyszerű példát!
- Mi a veszteséges tömörítés lényege? Hol és hogyan használják?
- Milyen lehetőségeket ismer a veszteségmentes tömörítésre a gyakorlatban?
Meghajtók, könyvtárak, fájlok. Kezelésük a Windowsban.
- Ismertesse a meghajtókat, és mutassa be a mappaszerkezetet!
- Fájlok, mappák tulajdonságai (elnevezés, kiterjesztés, hely megadása).
- Alapvető műveletek a meghajtókkal, mappákkal, fájlokkal.
Operációs rendszerek
- Operációs rendszerek
- Az operációs rendszer fő feladatai
- Az operációs rendszerek típusai
- A Windows XP rendszer felhasználói felülete
- Fontosabb beállítások a Windowsban (asztal, egér, billentyűzet, területi beállítások)
Hálózati topológiák
- Hálózati topológiák, az internet fizikai felépítése.Hálózati eszközök.
- Ismertesse a gyűrű, fa, sín, csillag topológiák működését
- Milyen eszközök szükségesek a gépek összekapcsolásához a helyi hálózatban?
Háttértárak
- Háttértárak.
- Ismertesse a mágneses elven működő háttértárak fajtáit (floppy, winchester, streamer) és jellemzőit!
- Ismertesse az optikai elven működő háttértárak fajtáit (CD, DVD és Bluray) és jellemzőit!
- Ismertesse az elektronikus elven működő háttértárak fajtáit (Flashdrive, SSD, Memória kártya)
- Mágneses (floppy, merevlemez,Streamer), optikai (cd, dvd, blu-ray), holografikus és flash (pendrive, solid state disk) alapúak. A legrégebb óta elterjedtek a mágneses alapúak, melyekben egy vagy több mágneses lapra fejek viszik fel az adatokat és fejek olvassák le onnét a mágneses állapotokat. Ezek a ma legelterjedtebb merevlemezek, melyek közepes sebességgel, de nagy tárolókapacitással rendelkeznek.
- Optikai tárolók. Legelterjedtebb változatai a CD-k, melyeket az évek óta tartó DVD divat vált fel, és a piacon megtalálható már a Blu-ray kéklézeres lemez is. Mind ezeknél kis égetett barázdák tárolják az információkat.
- Flash alapú tárolók. Gyorsaságuk és mozgó alkatrész hiányuknak köszönhetően nagyon közkedveltek. A régi floppykat már felváltották a pendrivok, melyek minden színben és formában kaphatóak, kapacitásuk 256MB-16GB terjed.
Neumann-elv
- Neumann elv. A Neumann-elvű számítógépek és a mai személyi számítógép részei.
- Ismertesse a Neumann-elvet!
- Milyen fő részekből áll a Neumann-elvű számítógép?
- Melyek a központi egység feladatai ?
- Hogyan csoportosítjuk a perifériákat?
- külön vezérlő- és végrehajtó egység, soros működés,
- minden adat binárisan kódolt,
- az adatok és a program ugyanabban a belső címezhető memóriában van,
- univerzálisan programozható,
- felépítését tekintve: vezérlőegység, aritmetikai egység, memória, bemeneti és kimeneti egységek, külső adattár, adathordozó,
- elektronikus.
- processzor, memóriák, buszrendszer és a csatlakozók a perifériákhoz, a csatlakozókba helyezett illesztőkártyák (hang-, video-, hálózati kártya, modem)
- órajel-generátor: szinkronizálja a működést és meghatározza a(z előírt) sebességet
- processzor (CPU): szilíciumkristályra integrált, sok tízmillió tranzisztort tartalmazó digitális áramköri egység. A szg. központi vezérlő- és műveletvégző egysége.
- a processzor részei: vezérlőegység, aritmetikai és logikai egység, belső memória
- a processzor sebességét meghatározó tényezők: működési frekvencia, egy ciklus alatti műveletek száma
- buszrendszer: a részegységek közötti adatforgalom „útjai”.
- PS/2: billentyűzet, egér
- PCI: illesztőkártyák (hang, hálózati)
- AGP, PCI Express: nagy teljesítményű grafikus kártyák
- soros, párhuzamos port: pl. nyomtató használja
- USB (Universal Serial Bus): szinte minden periféria
- Illesztők: hangkártya, videokártya, hálózati kártya, modem
- ROM (Read Only Memory): integrált áramköri memória, gyárilag beírt adatokat, programokat csak olvasni lehet
- RAM (Random Access Memory)írható-olvasható memóriák, operatív memóriák, tárolják az éppen futó programokat, szükséges adatokat – folyamatos áramellátásra van szükségük.
- CACHE: összefoglaló név, nagyon gyors memória a processzor közelében, vagy háttértárakban, a sebességkülönbség kompenzálására.
Digitális és analóg jelek, színek
- Digitális képek tárolása, képformátumok és azok jellemzői.
- Digitális képek jellemző adatai
- Raszteres és vektoros ábrázolás
- Színek kódolásának módjai
- A kép felbontása képelemekre (pixel, dot)
- A pixelek színkódolása – minden pixelhez a színének megfelelő kódszámot rendelünk.
- szín
- világosság – a szembe érkező fényteljesítménytől függ
- telítettség – a fehér fény arányától függ
Kódok
- Karakterek bináris kódolása. A kód.
- Ismertesse az ASCII kódot!
- Ismertesse a Unicode lényegét! Mi a jelentősége?
- Milyen összefüggés van a kódolható karakterek száma és a kódszóban a bitek száma között?
Analóg és Digitális jel, adatmennyiség
- Analóg és digitális jel fogalma. Az analóg jel digitálissá alakítása.
- Analóg és digitális jelek. Mondjon egy-egy példát is!
- Az analóg jelek digitalizálásának lehetséges okai.
- Jelek csoportosítása: folytonos és diszkrét jelek.